Arhīva kalendārs

« June 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Šogad Vidzemes plānošanas reģions no jūnija līdz novembrim aicina ceļotājus piedalīties tūrisma akcijā #AtklājVidzemi. Akcijas organizētāji rosina caur stāstu izzināšanu atklāt vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna.

Katru otro nedēļu sociālā medija Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”, kā arī Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā www.vidzeme.lv tiks publicēts viens stāsts par kādu kultūrvēstures vai dabas objektu Vidzemē, kuru vērts apciemot un izzināt. Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperti būs sagatavojuši arī ieteikumus Vidzemes apceļotājiem par interesantiem tūrisma objektiem tuvumā, lai ceļojums ir aizraujošāks. 

Apceļo Vidzemi un laimē balvas!

Akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti ar aktīvai atpūtai dabā noderīgām lietām.

Akcijas noteikumi

1. Tūrisma akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 30. novembrim.

2. Lai kļūtu par akcijas dalībnieku un piedalītos balvas izlozē, jāpiesakās Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”. Akcijas laikā jāapceļo vismaz 5 akcijas vietas un par katru jādalās ar 1 fotogrāfiju un iespaidiem komentāros pie attiecīgās akcijas vietas ieraksta grupā.

3. Balvās būs dabas tūrista komplekts – pārgājienu mugursoma un dāvanas no pārgājienu maršruta Mežtaka. Balvu izloze tiks veikta un uzvarētāji paziņoti līdz 2021. gada 15. decembrim. Uzvarētāji tiks publiskoti Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”, kā arī rīkotājs sazināsies ar uzvarētājiem, sūtot privātu ziņu sociālajā medijā Facebook.

Izzini Vidzemi un tās vietu stāstus, esi radošs, fotografējot un komentējot piedzīvojumu iespaidus sociālā tīkla Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”, un laimē balvas!

Uz tikšanos Vidzemē!

Tūrisma akciju #AtklājVidzemi rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka". 

Informāciju sagatavojusi:
Zane Kaķe
Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste
zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

Vidzemē ir daudz skaistu, veciem nostāstiem apvītu vietu. 

Piebalga savulaik bija viens no visturīgākajiem novadiem, kur plauka amatniecība un tirdzniecība, dzīvoja izglītoti un talantīgi ļaudis. No Piebalgas nāk daudzi latviešu mākslinieki, mūziķi, dzejnieki un rakstnieki. Noteikti zināt brāļu Reiņa un Matīsa Kaudzīšu darbu – pirmo latviešu romānu  – “Mērnieku laiki”, bet vai esat kādreiz bijuši vietās, kur patiesībā risinājās grāmatā aprakstītie notikumi? 

Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas novados ir izveidots 100 kilometru garš velo maršruts “Mērnieku laiki”, kas ved pa ceļiem, “Zaļajiem dzelzceļiem” un takām.

Mērojot šo maršrutu, varēsiet pabūt tur, kur dzīvojuši grāmatas varoņi Oļiņi un Gaitiņi, apskatīt Prātnieka dzīves vietu pie Zobola ezera, Garo krogu, kur tikušies slātavieši un čangalieši, Lienas pieminekli, kā arī grāmatas autoru mājas “Kalna Kaibēnus”. 

Uzzināsiet, ka Oļiņiete, visticamāk, bijusi Matīsa Kaudzītes sievasmāte Ede Rātmindere, Oļiņš – skolmeistars Andžs Rātminders, bet Pietuka Krustiņš – tautiskā romantisma dzejnieks Pēteris Ceriņš, kurš brāļus Kaudzītes iesūdzējis tiesā par goda laupīšanu.

Vasaras plaukumā, klausoties daudzbalsīgajās putnu dziesmās, braukt ar velosipēdu pa Piebalgas līkumotajiem ceļiem un pakalniem būs īsts baudījums. Jūsu ceļš vedīs gar Vecpiebalgas muižu, skatu vietām – Brežģa kalnu un Viņķu kalnu –, Rikas alpaku skolu, seno kino lietu ekspozīciju - Kino fermu, Vēveru dzirnavām, Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna memoriālo muzeju Jāņaskolu, Kārļa Skalbes vasaras māju Saulrieti, pa pakalniem un ielejām, gar Alauksta un Ineša ezeriem, vēsturiskām vietām un lauku saimniecībām.

 

Maršruts ir marķēts ar Nr. 158. Lietojot QR koda elektronisko karti vai uzklikšķinot uz tālāk norādītās saites, iegūsiet maršruta karti. Tajā zem katras Ķenča cepures paslēpies stāsts par romāna veidošanās gaitu. Kartes apzīmējumos varat arī izvēlēties, vai vēlaties redzēt tikai maršrutu un vietu stāstus, vai arī informāciju par ainavām, veikaliem, naktsmītnēm, ēdināšanas iespējām, peldvietām un citiem apskates objektiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saite uz maršruta karti: http://tiny.cc/merniekulaiki

 

Tūrisms Jaunpiebalgā:

 https://visit.jaunpiebalga.lv/lv/ 

+371 27343990

Tūrisms Vecpiebalgā:

 https://www.visitvecpiebalga.lv/

+371 27874575

 

Romāna “Mērnieku laiki” vēsturiskais konteksts: Mērnieku laiki - Nacionālā enciklopēdija

 

Rīgas kinostudijas filma, režisors Voldemārs Pūce:  https://www.filmas.lv/movie/1517/

 

 

Brāļu Kaudzīšu mājas “Kalna Kaibēni”. Foto: Mārtiņš Zilgalvis, F64

Garais krogs. Foto: visitjaunpiebalga.lv

 

 

Vecpiebalgas muiža. Foto: vecpiebalga.lv

Celta 18.gs. beigās, klēts – 1810.g. 19.gs. sākumā ap parādes pagalmu veidots vienots apbūves ansamblis klasicisma stilā, kuru ieskauj parks 4,2 ha platībā. https://vecpiebalga.lv/vecpiebalgas-muiza/

 

 

Skats no Brežģa kalna. Foto: vecpiebalga.lv

 

 

“Kino ferma”. Foto: https://www.facebook.com/Kino-ferma

Seno kino lietu privātkolekcija ietver sevī pagājušā gadsimta projektorus, kameras, filmas un citus ar kino saistītus priekšmetus. Ir iespēja redzēt autentisko kino!

 

 

K. Skalbes memoriālais muzejs “Saulrieti”. Foto: vecpiebalga.lv

https://vecpiebalga.lv/kultura/saulrieti/

 

 

Informāciju sagatavojusi:

Ilze Liepa

Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte

ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

 

 

Tūrisma akciju #AtklājVidzemi rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka".

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 30. novembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti ar aktīvai atpūtai dabā noderīgām lietām.

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”.


Strenči (Gaujas plostnieku galvaspilsēta) veidojušies kā mežcirtēju un plostnieku apmetnes vieta. Apkārtne bagāta ar lieliem, skaistiem mežiem, kuros aug ne vien lietaskoki, bet arī atrodamas vietas ar īpašu stāstu.

Izsenis Strenču apkaimes meži bijuši slaveni ar meža dzīvnieku bagātību, tāpēc turp medīt braucis pat Krievijas lielkņazs Vladimirs Aleksandrovičs. Par godu 1882. gada decembra veiksmīgajām medībām toreizējais meža īpašnieks un Valmiermuižas saimnieks fon  Lēvenšterns uzstādīja akmens obelisku ar tekstu: ”Viņa Imperatora Augstībai valdniekam lielkņazam Vladimiram Aleksandrovičam šeit labpatikās medīt 1882. gada 16. un 17. decembrī”. Obelisks Krievijas lielkņazam atrodas autoceļa Strenči–Valka (A3) labajā pusē, mežā aiz pagrieziena uz Oliņām (GPS koordinātas: 57.6348, 25.8415). Turpat netālu atrodama arī piemiņas plāksne operdziedātājam Rihardam Veidem, kurš arī medījis šajā pusē.

Obelisks Krievijas lielkņazam. Foto no Strenču TIC arhīva

Tā paša ceļa labajā pusē, netālu no pagrieziena uz Sedu, izejot cauri kupli sazēlušām papardēm, kas Saulgriežu laikā ļauj notvert noslēpumaino sajūtu, meža noslēpumu izzinātāji var sameklēt Kauču priedi jeb Vēstuli priedē. Koka raupjajai mizai izplēsts gabals un stumbrā ar nazi latviešu vecajā drukā iegrebti dziesmas vārdi, kas tagad salasāmi daļēji –

˝ …c mīļotā / …ten līdzi cīn… / … nāvīgo as… / …ņa mēs a… / …dz cietuši / … strādniek…˝

("Nāc, mīļotā meiten, līdz cīniņā, ņem nāvīgo asmeni rociņā. Mēs daudz cietuši strādnieki.").

Kad tas noticis un kāpēc? Ko jutis cilvēks, kam šī dziesma bija nozīmīga? Tas joprojām ir līdz galam neatklāts noslēpums. Pētnieki izteikuši versiju, ka šis dzejolis priedē ierakstīts laikā no 1905. līdz 1918. gadam, kad Latviju skāra revolūcijas un Pirmais pasaules karš.

GPS koordinātas: 57.63225, 25.737194

Kauču priede jeb Vēstule priedē. Foto no Strenču TIC arhīva

Atrast Kauču priedi un vēl citas interesantas vietas Strenču apkārtnes mežos vislabāk varēsiet, dodoties kājām pa Mežtaku no Strenčiem uz Spicu tiltu https://baltictrails.eu/lv/forest/day/73 vai arī plānojot 2 dienu pārgājienu jau no Valmieras vai Brenguļiem https://baltictrails.eu/lv/forest/day/72.

Mazliet īsāka pastaiga gar Gauju un tās attekām pie Strenčiem sanāks, ejot pa Gaujas dabas taku. 

https://www.visitstrenci.lv/dabas-objekti/gaujas-dabas-taka

 

Ko vēl aplūkot Strenču apkārtnē?

Ejot cauri Strenčiem, noteikti apskatiet Koka skulptūru parku, kur par godu plostniekiem un to aroda prasmēm izvietoti kokgrebumi.

Koka skulptūru parks Strenčos. Foto no Strenču TIC arhīva

Redzēt Strenčus šodien un arī pilsētas vēsturiskos fotoattēlus varēsiet, dodoties interesantā pastaigā, kuras maršrutā iekļauta brīvdabas fotoizstāde “Divi gadsimti vienā rakursā”. Tajā izmantoti 20. gadsimta Strenču fotogrāfa Dāvja Spundes fotouzņēmumi, kuros notvertie mirkļi stāsta par pilsētu starpkaru periodā.

Pastaigas karte skatāma ŠEIT

Ventera viesnīca Strenčos. Foto: Dāvis Spunde

Daudziem cilvēkiem Strenču vārds saistās ar Psihoneiroloģisko slimnīcu, kas tur darbojas kopš 1907. gada. Tai garām ejot, iesakām pievērst uzmanību arhitekta Augusta Reinberga (viņš arī Latvijas Nacionālā teātra ēkas autors) projektētajam ēku kompleksam un īpaši skurstenim – ūdenstornim –,kas ir viena no neparastākajām inženiertehniskajām būvēm Baltijā.

Slimnīcas ūdenstornis-skurstenis. Foto: Uģis Brālēns

Bet dažu kilometru attālumā no Strenčiem atrodas 20. gadsimta 50. gados būvētā Sedas pilsēta. Kā apgalvo zinātāji, šāda Staļina laika apbūve tik koncentrētā veidā nekur citur Latvijā nav redzama.

Sedas kultūras nams. Foto: Uģis Brālēns

Apciemojiet arī Strenču kokaudzētavu! Tā ir viena no modernākajām pasaulē stādu audzēšanas tehnoloģijas ziņā. Tur redzēsiet gan meža stādus, gan daudzveidīgus dekoratīvos stādījumus. Ja kas iepatiksies, to varēsiet iegādāties savam pagalmam vai dārzam.

https://www.facebook.com/LVMStrenci/

https://www.lvm.lv/sabiedribai/atputa/mammadaba/ekskursijas-kokaudzetavas

 

Strenču kokaudzētava. Foto (no kreisās): www.lvm.lv, Facebook/LVMStrenci/

Strenči ir arī lielisks sākums vai nobeigums laivošanas maršrutam pa Gauju.

Strenči–Valmiera: https://upesoga.lv/lv/marsruti/river/2-gauja/route/685-streni-valmiera

Spicrāmis–Strenči: https://upesoga.lv/lv/marsruti/river/2-gauja/route/639-spicrmis-streni

 

Tūrisma informācija Strenču novadā:  https://www.visitstrenci.lv/
+ 371 64 715 667

 

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

 

Šogad tūrisma akcijā #AtklājVidzemi aicinām caur stāstiem atklāt Vidzemes vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna. Akciju rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka".

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 30. novembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti – pārgājienu mugursoma un dāvanas no Mežtakas.

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”.

CITI #ATKLĀJVIDZEMI VIETU STĀSTI